هدف پروژه میلینیوم : «ارتقای امید بشر برای ساخت آینده‌ای بهتر» !!!

پروژه میلینیوم هدف خود را «ارتقای امید بشر برای ساخت آینده‌ای بهتر» معرفی کرده است.
«پروژه هزاره (میلینیوم)»[۱] نام یک اندیشکده غیرانتفاعی و مستقل بین‌المللی، متشکل از تعداد زیادی آینده‌پژوه و سیاست‌گذار از بخش‌های دولتی و غیردولتی است که در سال ۱۹۹۶، پس از یک مطالعه امکان‌سنجی سه‌ساله و با حمایت آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده، برنامه توسعه سازمان ملل و یونسکو تشکیل شد. پروژه میلینیوم حامیان دولتی و غیردولتی متعددی در سراسر جهان دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به شرکت فورد، بنیاد آینده، جنرال موتورز، وزارت امور مالی جمهوری کره، دانشگاه دولتی اقتصادی آذربایجان، وزارت ارتباطات آذربایجان، بنیاد راکفلر، شرکت شل، بانک جهانی، یونسکو، برنامه توسعه سازمان ملل و … اشاره کرد.

پروژه میلینیوم هدف خود را «ارتقای امید بشر برای ساخت آینده‌ای بهتر» قرار داده است. بیانیه مأموریت این اندیشکده عبارت است از :«ارتقای تفکر درباره آینده و در دسترس قرار دادن آن تفکر از طریق انواع رسانه برای دریافت بازخورد به منظور تجمیع دانش درباره آینده برای اتخاذ تصمیم‌های بهتر در زمان حال». چشم‌انداز پروژه میلینیوم نیز این اندیشکده را چنین توصیف می‌کند: «شبکه آینده‌نگاری جهانی متشکل از شاخه‌ها، اطلاعات و نرم‌افزار، که یک سامانه هوشمندی جمعی جهانی را می‌سازد که به خاطر توانایی‌اش در ارتقای دورنمای بشریت شهرت دارد. اندیشکده‌ای به خاطر بشریت، نه به خاطر یک دولت، یا یک مسأله، یا یک جهان‌بینی، بلکه به خاطر ساختن آینده‌ای بهتر برای همه ما».
این اندیشکده از سال ۱۹۹۷ تاکنون، با مشارکت بیش از ۳۵۰۰ عضو خود در سراسر جهان، به گردآوری و تحلیل اطلاعات آینده‌پژوهانه می‌پردازد. یافته‌های این پژوهش، که بزرگ‌ترین پروژه آینده‌پژوهی جهان لقب گرفته است، هر ساله در گزارشی به نام «وضعیت آینده»[۲] منتشر می‌شود. شاخه تهران، به سرپرستی دکتر محسن بهرامی، استاد دانشگاه امیرکبیر، تمام این گزارش‌ها را تا سال ۲۰۱۱ به فارسی ترجمه کرده است.
وضعیت آینده گزارشی است که در قالب یک کتاب منتشر و در آن پیش‌بینی‌هایی از مسائل عمده جهانی ارائه می‌شود. گزارش‌های وضعیت آینده عمدتاً دو ویژگی مشترک دارند. نخست، شاخص وضعیت آینده که بر اساس داده‌های تاریخی حدود ۳۰ متغیر (شامل درآمد سرانه، نابرابری درآمدی، بیکاری، فقر، فساد، سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی، هزینه‌های تحقیق و توسعه، رشد جمعیت و …) در بیست سال گذشته دورنمایی از ۱۰ سال آینده ارائه می‌کند. هدف از طراحی شاخص وضعیت آینده شناسایی جهت و شدت تغییرات است. این شاخص نشان می‌دهد که وضعیت جامعه در کدام حوزه‌ها بهتر و در کدام حوزه‌ها بدتر می‌شود. از این شاخص هم در سطح جهانی می‌توان استفاده کرد و هم در سطح ملی.
دومین ویژگی مشترک، معرفی چالش‌های جهانی است که با استفاده از روش دلفی شناسایی می‌شوند و به طور سالانه مورد ارزیابی مجدد قرار می‌گیرند. ۱۵ چالش جهانی که در آخرین گزارش وضعیت آینده مورد توجه قرار گرفته‌اند در این حوزه‌ها قرار دارند: توسعه پایدار و تغییرات آب و هوا، آب سالم، جمعیت و منابع، مردم‌سالاری، تصمیم‌گیری و آینده‌نگری جهانی، هم‌گرایی جهانی IT، شکاف فقیر و غنی، مسائل سلامتی، آموزش، جنگ و صلح، وضعیت زنان، جرایم سازمان‌یافته فراملی، انرژی، علم و فناوری و اخلاق جهانی (شکل ۱).
۱۵ چالش جهانی، یک چارچوب برای ارزیابی چشم‌اندازهای جهانی و محلی را برای بشریت فراهم می‌کند. توصیف این چالش‌ها به همراه گستره وسیعی از دیدگاه‌ها و اقدامات متناسب با آن‌ها و بیانات صاحب‌نظران منطقه‌ای و ارزیابی پیشرفت‌ها در مقابله با هر چالش، از سال ۱۹۹۶ جمع‌آوری و به‌روز رسانی شده است که قابل دسترسی است.
دومین محصول مهم پروژه میلینیوم کتابی است با نام «روش‌شناسی آینده‌پژوهی»[۱] که آخرین ویرایش آن در سال ۲۰۰۹ منتشر شد. این کتاب بزرگ‌ترین و جامع‌ترین راهنمای روش‌ها و ابزارهای آینده‌پژوهی شناخته می‌شود و بسیاری از نویسندگان برجسته حوزه آینده‌پژوهی در نگارش آن مشارکت کرده‌اند. در «روش‌شناسی آینده‌پژوهی» هر روش در یک فصل به خواننده معرفی شده است. در هر فصل خلاصه‌ای از تاریخچه، توصیف، کاربردها و نقاط قوت و ضعف روش گنجانده شده است. افزون بر این، درباره چگونگی ترکیب هر روش با دیگر روش‌های آینده‌پژوهی نیز توضیحاتی ارائه شده است.
«سامانه هوشمندی جهانی آینده»[۲] سومین محصول مهم پروژه میلینیوم شناخته می‌شود. این سامانه یک ابزار برخط برای دسترسی به اطلاعات، گروه‌ها و نرم‌افزار میلینیوم است. خریداران اشتراک یک‌ساله این سامانه می‌توانند از خدمات آن – شامل آخرین به‌روزرسانی‌های «وضعیت آینده» و «روش‌شناسی آینده‌پژوهی» و سامانه دلفی بلادرنگ[۳] – استفاده کنند.


از دیگر فعالیت‌‌های میلینیوم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
تألیف «دایره‌المعارف آینده‌پژوهی»
طراحی «سامانه مجتمع هوشمندی مشارکتی مصر»[۴]؛ نخستین سامانه عمومی در سطح ملی که با همکاری آکادمی تحقیقات علمی و فناوری مصر اجرا شده است.
دوره آموزشی برخط آینده‌پژوهی برای دانشجویان دانشگاه دولتی آذربایجان
فعالیت‌های پژوهشی مثل «آفریقا در سال ۲۰۲۵»، «مطالعات امنیت زیست‌محیطی» و …

منابع: http://www.millennium-project.org
[۱] Futures Research Methodology
[۲] Global Futures Intelligence System (GFIS)
[۳] real-time delphi
[۴] Egypt’s Integrated Synergetic Intelligence System
[۵] The Millennium Project
[۶] State of the Future
ماهنامه نامه آینده‌پژوهی، شماره ۱۲، شهریور۹۳

مجله خبری اظهار

ممکن است شما دوست داشته باشید
1 نظر
  1. مخاطب می گوید

    سلام
    بهتر است مقالاتی اینچنین رئیس اول به سمع و نظر دولت مردان برسانیم ، تا سوتی هایی مثل ۲۰۳۰ ندهند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × 2 =