تفاوت های هاست ویندوز و لینوکس

هاستینگ

سیستم عامل مهم در زمینه ارائه خدمات هاستینگ، هاست ویندوز و لینوکس می باشد که هر کدام کاربردها و ویژگی های خاص خود را دارند.

هاست لینوکس یا ویندوز ؟ کدام بهتر است ؟

به گزارش سرویس فن آوری مجله اینترنتی اظهار ، سیستم عامل مهم در زمینه ارائه خدمات هاستینگ، هاست ویندوز و لینوکس می باشد که هر کدام کاربردها و ویژگی های خاص خود را دارند. اما کدام یک بهتر است؟

لینوکس یا ویندوز… هر دو میتوانند برای شما کار کنند!

میزبانی وب لینوکس و یا ویندوز مرتبط با سیستم عامل سروری است که سایت شما بر روی آن قرار می گیرد و هیچ ارتباطی به سیستم عامل کامپیوتر بازدید کنندگان نداشته و همه میتوانند با هر سیستم عاملی، سایت شما را مشاهده کنند. در واقع برای کار با هر دو سیستم عامل از یک برنامه واسط مدیریت هاست به نام کنترل پنل استفاده می شود. کنترل پنلهای وب سایت پنل (Website Panel) و هاستینگ کنترولر (Hosting Controller) برای هاست ویندوز و کنترل پنل های سی پنل (Cpanel)، دایرکت ادمین (DirectAdmin) برای هاست لینوکس استفاده می شود. معمولا هر دو سیستم عامل ویندوز و لینوکس دارای سرعت یکسان می باشند چراکه غالبا اکثر سرورها از سخت افزاری هم سطح استفاده می کنند. مدیریت هر دو سایت نیز تقریبا یکسان است و هر دو دارای امکاناتی از قبیل کنترل پنل، سیستم مدیریت فایل تحت وب و سرویس وب میل و… می باشند.

میزبانی وب لینوکس

لینوکس وقتی به عنوان سرویس دهنده هاست استفاده شد، مورد استقبال قرار گرفت و به زعم کارشناسان، بعنوان بهترین سیستم عامل برای سرورهای وب شناخته شد. قابل اعتماد بودن، ثبات و کارآمدی لینوکس باعث شده است تا بیشترین استفاده را برای وب سرورها و ایمیل سرورها داشته باشد. همانطور که اشاره شد اگر شما قصد دارید چارچوب سایت خود را با استفاده از زبان PHP, Perl و با دیتابیس MySQL راه اندازی نمایید سراغ لینوکس بروید. لینوکس همچنین مناسب سایتهای اطلاع رسانی خبری، مقاله نویسی و تالارهای گفتگو می باشد. ضمن اینکه اگر به دنبال سیستمهای مدیریت وب، تالارهای گفتگو و انجمنهای آماده کد باز و به صورت رایگان هستید از لینوکس استفاده کنید، چرا که بیشتر برنامه های طراحی شده و موجود برای ویندوز را می بایست با پرداخت هزینه حق اشتراک استفاده نمایید.

میزبانی وب ویندوز

سیستم عامل هاست ویندوز از زبانهای ASP و ASP.NET پشتیبانی می کند که صاحب امتیاز آن شرکت مایکروسافت است. ASP فقط در سرورهای ویندوز قابل اجرا می باشد و لینوکس از آنها پشتیبانی نمی کند. بصورت استاندارد برای ASP و ویندوز از بانک اطلاعاتی SQL Server و برای PHP و لینوکس از بانک اطلاعاتی My SQL استفاده می شود.

کدام یک مناسب من است؟

در ابتدا ابزارها و زبان برنامه نویسی که قصد دارید برای راه اندازی سایت خود استفاده کنید را در نظر بگیرید. اگر میخواهید سایت خود را با استفاده ازتکنولوژی های PHP, MySQL و Perl طراحی کنید، انتخاب اول برای شما لینوکس است و در صورت استفاده از مواردی همچون ASP, ASP.NET, MS SQL و Access میبایست ویندوز را انتخاب نمایید. اگر سایت شما به صورت استاتیک و بدون دیتابیس و ساده طراحی شده، نیاز به ابزارها و زبانهای برنامه نویسی فوق ندارد و در انتخاب آزاد هستید. همچنین درصورتیکه برای طراحی وب سایت از سیستم های مدیریت محتوا (CMS) و یا پورتال استفاده شود، ابتدا می بایست مشخصات مورد نیاز CMS یا پرتال به دقت بررسی و با توجه به آن سیستم عامل انتخاب شود. حال کدامیک مناسب شماست؟

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهارده − نه =