مجله اینترنتی اظهار
اظهار دات آی آر

گفتمان انقلاب اسلامی و امام ، گفتمانی برای همه فصول

امیرحسین مستاجران

امام خمینی (ره) مردی که در برابر تمامی استکبار جهانی ایستاد و بلوک غرب و شرق را در برابر منطق الهی خود به زانو درآورد ….

گفتمان انقلاب اسلامی …

…. جهان شدیداً گرفتار دو قطبی شرق و غرب بود و هیچ ندای آزادی طلبی ، جرأت بلند کردن بیرق آزادی و حریت را نداشت و همیشه نواها و نداهای آزادی طلب ، یا در نطفه کور می شدند و یا از محور اصلی خود خارج شده و برای ابقاء به دامان یکی از مستکبرین “بلوک غرب و شرق” پناهنده می شدند …

در این میان شاهد آن بودیم که پیرمردی از تبار امام حسین علیه السلام ، با دست خالی و قلبی مالامال از ایمان الهی چراغ هدایت اسلامی را بر افروخت و یکه و تنها پیام آزادی و آزادگی و ایستادگی در برابر ابرقدرتها را برای جهانیان به ارمغان آورد .

….

اکنون نیز اگر خوب به اطراف بنگریم ، جهانی پر از هیاهو و آشوب را می بینیم که هر روز از اطراف و اکناف آن خبرهای دهشتناکی مخابره می شود ؛ در این میان ایران اسلامی را می بینیم که فارغ از این “آشفتگی جهانی” ، همچون طفلی که در آغوش مهربان مادر غنوده و هیجانات ساختگی اطراف ، خاطرش را آزرده نکره است ، آرام و با وقار به رشد و تعالی خود می اندیشد .

اکنون …

اکنون دیگر اثری از ۸ سال جنگ خانمان برانداز نیست و ایران جزو ۸ کشور تصمیم ساز جهان است ؛

اکنون ایران “جزیره ثباتِ” منطقه و جهان است ؛ در حالیکه جهان را فتنه های عجیب و غریبی در بر گرفته و حتی این فتنه ها تا قلب اروپای به اصطلاح متمدن نیز رسیده است ؛

اکنون دیگر ایران ، “ژاندارم منطقه”ای آمریکای ستمگر نیست ، بلکه یکی از قدرتهای جهانی شده و محور بسیاری از تصمیمات جهانی است ؛

اکنون در حالی که بیشترین هجمه ها علیه ایران و تشیع شکل گرفته ، انقلاب اسلامی بیشترین دامنه نفوذ را برای تشیع در طولِ تاریخ ایجاد کرده است ؛

اکنون در حالیکه هنوز به ” اربعین انقلاب ” نرسیده ایم ، پس از پیروزی بر نظام شاهنشاهی که ۲۵۰۰ سال ستم و بیداد ، از انقلاب اسلامی ایران ، ندای “وحدانیت و عدالت” به گوش جهانیان رسیده است .

امام خمینی (ره) و ایستادگی در برابر مستکبرین جهانی

در حالیکه گاندی ها و مائوئیسم ها و دیگر مبارزان ملتها ، جرأت نداشتند نوک پیکان مبارزات خود را علیه مستکبرین نشانه روند ؛ و هر ندای حق طلب و استقلال طلب ، برای بقای سیاسی و اجتماعی خود مجبور به انتخاب یکی از مستکبرین شرقی یا غربی بود ؛ آن پیرمرد وارسته ، آن انسان پیوسته ، آن بزرگمردی که کوهی از ایمان و نورانیت الهی بود ، با بیرقی از “حریت و آزادگی” در دست ، و پیامی از کرببلای حسین علیه السلام ( هیهات منا الذله) ، نوک پیکانِ مبارزه ی خود را بر مستکبرین و ابرقدرتهای شرق و غرب نشان رفته و پیغام “نه شرقی و نه غربی” را در تمام جهان گسترش داد .

شکستن استخوانهای پوسیده تفکر مستکبرین در برابر درایت امام خمینی (ره)

بلوک غرب و شرق با سرکردگی بلافصل صهیونیسم بین الملل به دنبال استثمار و به بردگی کشاندن ملتها و سیطره ی تاریکیِ قدرتِ خود بر جهان بوده و غباری از یأس و دلمردگی و سیاهی بر ذهنها و دلهای جهانیان افشانده بود ؛ و ملتها در بندِ قدرت طلبی و فزون خواهی مستکبرین جهانی بودند .

در این میان “سید روح الله” با ادبیاتی جدید ، “نورِ امید” را در دلهای آزادگان روشن کرد و به مقابله با ستمگری ابرقدرتها پرداخت ، به گونه ای که فزون خواهان غرب و شرق مجبور به تغییر ماهیت استراتژیِ خود شدند و دیری نپایید که ورشکستگی شوروی – یکی از دو قطب قدرت جهانی – را شاهد بودیم .

در نامه ای که حضرت امام خمینی (ره) -قبل از فروپاشی شوری – به گورباچف نوشتند آمده است :

” جناب آقای گورباچف، برای همه روشن است که از این پس کمونیسم را باید در موزه‌های تاریخ سیاسی جهان جستجو کرد؛ چرا که مارکسیسم جوابگوی هیچ نیازی از نیازهای واقعی انسان نیست؛ چرا که مکتبی است مادی، و با مادیت نمی‌توان بشریت را از بحران عدم اعتقاد به معنویت، که اساسی‌ترین درد جامعه بشری در غرب و شرق است، به در آورد. ” و به روایت تاریخ پس از چندی شاهد فروپاشی این قدرت جهانی بودیم .

گفتمان انقلاب اسلامی و امام خمینی (ره)

اما چه شد که بزرگترین قدرتهای جهان در برابر این “بزرگمرد تاریخِ جهان” مجبور به تغییر استراتژی و قبول شکست شدند ؟ چه شد که این “مرد الهی” توانست تفکر ناب شیعی را به جهانیان بچشاند و حاکمیت اسلام را در جهان پدیدار سازد ؟

مسلماً گفتمان انقلاب اسلامی که بر اساس هدایت های عالمانه و مدبرانه رهبر کبیر انقلاب اسلامی شکل گرفت نقش به سزایی در این امر داشت .

مخالفان و موافقان گفتمان انقلاب اسلامی … ؟!

“زهد و ساده زیستی ” حضرت امام خمینی(ره) به تأسی از امیرالمومنین علیه السلام ، یکی از ارکان اصلیِ این ” گفتمان ” است ؛ به گونه ای که پس از فوت آن “مرد ربانی و عالم صمدانی” شاهد آن بودیم که حتی ریالی از بیت المال المسلمین را برای خود نیاندوخت و با کمترین امکانات مادی زندگی کرد و دار فانی را وداع گفت ؛ و همین امر باعث شد که بتواند الگویی برای مبارزه و ایستادگی در برابر طاغوتهای زمانه بوده و اسوه ایستادگی در برابر جهانخواران باشد .

ولی اکنون برخی افراد با بی شرمی و بی حیایی ، خود را بر سر سفره انقلاب می دانند و در خانه هایی زندگی می کنند که به کاخهای پهلوی تنه می زند ؛ دفتر کارشان در کاخهای مرمرِ طاغوت است ؛ زندگی شان در مرفه ترین و بهترین مناطق ایران و دیگر کشورهای جهان است . بدون تردید ایشان با “اشرافی گری” که سمّ مهلکی برای تبیین گفتمان انقلاب اسلامی است به مبارزه پنهان با منویات و رهنمودهای حضرت امام(ره) پرداخته اند .

“عدالت سیاسی و اجتماعی و اقتصادی” نیز از ارکان اصلی گفتمان انقلاب اسلامی است که با هدایت الهی بنیان گذار انقلاب اسلامی به یک مطالبه عمومی بدل شد . بر اساس این تفکر ، فقیر و غنی در حکومت اسلامی برابر هستند و باید بر اساس انسانیت ، با عدالت و مروت با مردمان رفتار شود .

اما اکنون شاهد آنیم که برخی از صاحبان زر و زور و تزویر ، و وارثان جاه و مقام ، و طالبان ثروت و قدرت ، با پُررویی تمام ، جایگاه خود را بر اریکه قدرت مستحکم می کنند و با پایمال کردن حقوق اقتصادی و اجتماعی و سیاسیِ توده ها و مستضعفین ، برای خود جاه و جلالی فراهم کرده اند و با گستاخی تمام ، مفسدان اقتصادی را ذخایر نظام می دانند و تمام تلاش خود را برای ثروت اندوزی و قدرت طلبی در دنیای فانی به کار بسته اند .

“شجاعت” ، “درایت و تدبیر” ، “ایستادگی در برابر مستکبران” ، “یاری محرومان” ، ” احیای گفتمان مهدویت” ، ” دفاع از مبانی تفکر شیعی و گسترش فرهنگ عاشورایی ” و … ، از مبانی گفتمان انقلاب اسلامی و حضرت امام خمینی (ره) بود ؛ گر چه برخی به خاطر مطامع دنیا ، از این تفکر رویگردان شده اند و به سیاستهای معاویه های زمانه تن داده اند و تسلیم کیسه های زرِ یزیدیان کنونی شده اند ؛ ولیکن این تفکر علیرغم دشمنی ها و کارشکنی های بسیار ، “گنجینه”ای است که از معارف حقّه اهل بیت علیهم السلام نشأت گرفته و “آب حیاتی” است که انسانهایِ حریت خواه جهان را سیراب خواهد کرد.

دوای دردهای جهان ، با احیای این گفتمان

“الا إنّ الشیطان قَد جَمَعَ حزبَهُ و استَجلَبَ خَیلَهُ و رِجلَه” آگاه باشیم که شیطان با تمامی سربازان سواره و پیاده خود به میدان مبارزه با حق آمده است و تنها گفتمانی که می تواند به مقابله با این جبهه باطل برخیزد و جبهه حق را در برابر با شیطان پیروز گرداند ، تفکر مبتنی بر گفتمان مهدویت و عاشورا می باشد … و “گفتمان انقلاب اسلامی و حضرت امام (ره) ” بر این اصل شکل گرفته است .

بر اساس تفکر ناب شیعی و گفتمان عدالت محور حضرت امام خمینی(ره) بود که این انقلاب شکل گرفت و بر همین اساس است که مستضعفین جهان خواهند توانست بر مستکبرین پیروز شوند ؛ بر همین مبناست که انسانیت را می توان از دستِ کید و مکر و گمراهیِ شیاطین زمانه رهایی بخشید؛ با تفکر و اندیشه ورزی بر اصول این گفتمان است که می توان به حکومت الهی رسید و مقدمه ای برای رسیدن به حکومت منجی عالم بشریت ، حضرت مهدی(عج) ، بود ؛ از این روست که حضرت امام خمینی(ره) سرود :

“سالها می گذرد حادثه ها می آید        انتظار فرج از نیمه خرداد کشم”

… باید برای رسیدن به تمدن نوین اسلامی ، اندیشکده های بزرگ شیعی شکل داده و بر اساس همین گفتمان و رهنمودهای حضرت امام خمینی (ره) و با رهبری مدبرانه و خردمندانه و حکیمانه ی حضرت امام خامنه ای مدظله ، به تلاش و تکاپوی علمی و عملی پرداخت تا بیرقِ اسلام و عدالت طلبی ایران اسلامی را به انقلاب حضرت مهدی(عج) پیوند دهیم . إن شاء الله

إنّهُم یَرَونه بعیداً و نراهُ قریباً

 

امیرحسین مستاجران

 

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
4 نظرات
 1. کدخدا می گوید

  درود بر امام خمینی که با تمام وجود محو رخسار یار بود و برای همین از ابر قدرتها نترسید. و مقابل آنها ایستادگی کرد .
  وای بر حال کسانیکه از غیر خدا می ترسند و ….

 2. شاکی می گوید

  سلام
  اگه این گفتمان میتونه دردهای همه جهان رو دوا کنه ….
  چرا دردهای مملکت خودمون رو دوا نکرده ؟؟؟؟
  چرا این همه دزدی و اختلاس و رشوه و….
  چرا قوه قضائیه هیچ …. نمیکنه ؟؟؟؟
  چرا برخورد نمیشه ؟؟؟
  چرا وضعیت حجاب اینطوریه ؟؟؟

  1. مدیر ارشد می گوید

   سلام
   مسلماً همه مواردی که گفتید ، مذموم هست و شایسته نیست در ایران اسلامی این موارد باشه …
   اما یک نکته رو نباید فراموش کنیم اون هم اینکه : گفتمان انقلاب اسلامی مثل نسخه یک طبیب هست و بیمار اگر نسخه طبیب رو به کار ببنده شفا پیدا میکنه…

   حالا هم ممکنه مشکلات زیادی داشته باشیم ، اما خط مشی اصلی درسته و لازمه که دردهای جامعه رو با تمسک به قرآن و عترت و استفاده و به کار بستن گفتمان انقلاب دوا کنیم …
   * این کار مرد عمل می خواهد…

 3. رهرو می گوید

  السلام علیک یا روح الله
  راه امام … کلام امام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهارده + 3 =