مجله اینترنتی اظهار
اظهار دات آی آر

بیم و امید سهامداران خودرو/ خودرو در سال ۹۹ چگونه خواهد راند؟

بیم و امید سهامداران خودرو/ خودرو در سال 99 چگونه خواهد راند؟

به گزارش نبض بورس، افزایش سرمایه‌ ۲۸۶ هزار و ۳۵۶ میلیارد ریالی ( ۱۸۷۰ درصدی) ایران خودرو با هدف اصلاح ساختار مالی و خروج از شمولیت ماده ۱۴۱ لایحه قانونی اصلاح قانون تجارت کلید خورد.

سهامداران خودرو که سال گذشته با بازدهی ۳۰۰ درصدی شیرین کام بودند، این روزها در بیم و امید به سر می برند، برخی تحلیل گران معتقدند این شرکت همچون برخی بنگاه های اقتصادی پس از افزایش سرمایه و خروج از مشمولیت ماده ۱۴۱، می تواند در مسیر صعودی قرار خواهد گرفت، لیکن در این طریق دو دست انداز در پیش رو دارد، نخست بحث قیمت گذاری خودرو و دیگری رکود حاصل از کرونا و کاهش خرید نگاهی به آمار تولید و فروش خودرو در فروردین ماه سال جاری نشان می دهد که به موازات رشد تولید محصولات گروه پژو، سمند و هیما نسبت به دوره مشابه قبلی نرخ فروش این خودروها نیز رشد قابل ملاحظه ای نسبت به فروردین ۹۸ نشان می دهد.

بیشتر بخوانید:

بر این اساس در فروردین ماه سال جاری، نرخ فروش گروه پژو ۵۴۲ میلیون ریال بوده که این رقم درماه نخست سال ۹۸، ۳۵۴ میلیون ریال گزارش شد است.

همچنین در گروه سمند نیز شاهد افزایش قیمت ها از ۳۳۲ میلیون ریال در فروردین ۹۸، به ۵۷۸ میلیون ریال در ماه گذشته بوده است.

در گرو دنا نیز نرخ فروش از ۴۲۸ میلیون ریال در فروردین ۹۸ به ۱۱۸۸ میلیون ریال در ما گذشته افزایش داشته و در گروه هایما نیز نرخ فروش فروردین ۹۸، ۸۱۸ میلیون ریال گزارش شده حال آنکه در ماه گذشته این رقم ۱۵۳۹ریال بوده است.
در کنار افزایش قیمت محصولات این خودروساز، باید به نتایج اقتصادی حاصل از شیوع بیماری کرونا نیز توجه شود، بررسی گزارش عملکرد فروردین ماه خودرو نشان می دهد، این شرکت تقریبا روند تولید خود را با جدیت پیگیری کرده و با توجه به تعطیلی نوروز و بیماری کرونا عملکرد قابل قبولی داشته است.

فروش ایران خودرو لیکن در ماه گذشته گویای نوساناتی نسبت به مدت مشابه قبلی بوده که با توجه به کاهش سفرهای نوروز به دلیل شیوع کرونا، مردم خرید خودرو را به زمان مناسبتری موکول کرده اند، می توان امیدوار بود که فروش ایران خودرو در ماه های آتی شتاب بیشتری بگیرد چه آنکه بسیاری از مردم ترجیح می دهند در این شرایط برای رفت و آمد از وسایل نقلیه شخصی استفاده کنند.

همچنین مدیرعامل ایران خودرو در مصاحبه ای اخیرا از تولید ۵۰۰ هزار دستگاه و دو نوع گیربکس ، طراحی پلتفرم محصول برقی، پرداخت بخش مهمی از بدهی قطعه سازان و مشاهده کاهش هزینه ها در صورت های مالی ۶ ماه اول خبر داد .
وی با بیان اینکه تولید روزانه محصولات ماه جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۰ درصد بیشتر شده، تصریح کرد: طی سال جاری با همت قطعه‌سازان و کارکنان ، حداقل ۵۰۰ هزار دستگاه تولید و عرضه خواهد شد.

همچنین مقیمی درخصوص وضعیت پرداخت بدهی به شرکت های قطعه ساز نیز گفت: پرداخت‌های روزانه به قطعه‌سازان از ۳۰ میلیارد نیمه نخست سال گذشته به بیش از ۸۰ میلیارد تومان در ماه‌های پایانی سال رسید و با پرداخت ۲۵۰۰ میلیارد تومان وام مصوب شورای پول و اعتبار و تزریق کامل به شبکه تامین، بخش زیادی از مطالبات سنواتی قطعه سازان پرداخت شده است .

مقیمی افزود: نکته مهم این است که برخلاف گذشته ، ایران خودرو چک برگشتی ندارد و همین موضوع و رفتارهای مالی حساب شده سبب افزایش اعتبار نزد سازندگان و افزایش انگیزه برای همکاری شده است.


سرویس اقتصادی – مجله اینترنتی اظهار

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هشت − هفت =