مجله اینترنتی اظهار
اظهار دات آی آر

چرا مردهایی که زیاد کار می‌کنند، ممکن است کچل شوند؟

هیچکس رویای کچل شدن را در سر نمی‌پروراند اما خیلی از ما دوست داریم مستقل باشیم، زیاد کار می‌کنیم تا بیشتر پول دربیاوریم و با آن پول زندگی بهتری داشته باشیم. دانشمندان دریافته‌اند این دو مقوله، یعنی کچل شدن و زیاد کار کردن، می‌توانند به هم مرتبط باشند، دست کم در مورد آقایان! به نظر می‌رسد هنوز فرصتی برای نجات موهای‌تان داشته باشید.

اگر روزی بیشتر از ۱۰۰ تار مو از دست می‌دهید پس مشکلی وجود دارد

برای همه‌ی افراد طبیعی است که روزانه مقداری ریزش مو داشته باشند. اگر صد تار مو در روز از دست می‌دهید دلیلی ندارد بترسید اما اگر متوجه شدید بعد از شانه زدن یا هنگام شستشو، مشت مشت مو از سرتان جدا می‌شود، پس این می‌تواند علامتی باشد که می‌گوید احتمالا در حال کچل شدن هستید.

فاکتورهای زیادی وجود دارند که می‌توانند سبب ریزش موهای‌تان شوند و حجم کاری‌تان یکی از آنهاست. از تا دیروقت کار کردن گرفته تا ناهار را پشت میز کار خوردن و صبح زود زود در محل کار حاضر شدن، همه‌ی اینها عواملی هستند که شاید به نفع جیب‌تان باشند اما برای موهای‌تان خیلی خوب نیستند. طبق مطالعه‌ای که اخیرا انجام شده، افرادی که بیشتر از بقیه کار می‌کنند، دو برابر بیشتر ممکن است به جمع سلبریتی‌هایی مانند جیسون استاتهام، وین دیزل و بروس ویلیس بپیوندید، البته از جهت بلایی که بر سر موهای‌شان آمده است!

بیشتر از ۵۲ ساعت در هفته کار کردن، کچل‌تان می‌کند

محققان کره جنوبی روی ۱۳۳۹۱ مرد که بین ۲۰ تا ۵۹ سال سن داشتند مطالعاتی انجام دادند. این افراد به سه دسته تقسیم شدند؛ آنهایی که چهل ساعت در هفته، چهل تا پنجاه و دو ساعت در هفته و بیشتر از پنجاه دو ساعت در هفته کار می‌کردند. در شروع، هیچ کدام از این افراد اعلام نکردند که دچار ریزش مو هستند. بعد از ۴ سال مدت زمان مطالعه، دانشمندان دریافتند ساعات طولانی‌تری کار کردن با ابتلا به آلوپسی یا طاسی منطقه‌ای ارتباط داشته اشت. ضمنا معلوم شد قدرت این ارتباط، متناسب با تعداد ساعت کاری‌شان، افزایش یافته بود.

سیستم ایمنی‌تان به دلیل استرس زیاد ممکن است به فولیکول‌های موهای‌تان حمله کند

مطالعات پیشین نشان داده بودند که ساعات طولانی کار کردن سبب استرس شده و شواهد حاکی از آن هستند که استرس می‌تواند فولیکول‌های مو را وارد سیکل استراحت کرده و در نتیجه رشد موها متوقف شود. از آنجایی که هیچ موی جدیدی در این مرحله رشد نمی‌کند، موهای از دست رفته‌تان جایگزین نخواهند شد. همچنین استرس زیاد می‌تواند موقعیتی ایجاد کند که سیستم ایمنی به فولیکول‌ها مو حمله ور شود. این عارضه می‌تواند جلوی رشد مو را برای همیشه بگیرد.

محدود کردن ساعات کاری‌تان ممکن است راهگشا باشد

پس چه باید بکنید اگر واقعا موهای‌تان برای‌تام مهم‌اند؟ دست کم می‌توانید از ساعات کاری‌تان کم کرده و بیشتر استراحت کنید. اگر می‌دانید ساعت کاری‌تان طولانی است، با رئیس‌تان صحبت کنید و به دنبال راهی برای کاستن از ساعات کاری‌تان باشید.

مطالعه‌ی اخیر فقط روی مردها انجام شده است و دقیقا معلوم نیست آیا زنان نیز ممکن است در اثر کار زیاد دچار ریزش موی شدید شوند یا نه، اما به طور کل توصیه می‌کنیم چه یک خانم هستید و چه یک آقا، زمان بیشتری را به استراحت و آرامش‌تان اختصاص دهید، زیرا کچلی و ریزش مو، تنها مشکلی نیست که استرس ایجاد می‌کند.

 


سلامت


ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 − 7 =