کک و مک و درمان آن

کک و مک یکی از بیماری های پوستی است که دلایل مختلفی دارد. ولی شما میتوانید با روشهای مختلف آنها را کاهش داده یا کاملا درمان کنید. به عنوان مثال مالیدن آبلیمو به درمان کک و مک کمک زیادی می کند. در این بخش از مجله پزشکی آسان طب درباره کک و مک اطلاعاتی را تقدیم می کنیم. برای پیشگیری از کک و مک باید زیر تابش مستقیم آفتاب نروید و از عینک دودی و کرم ضد آفتاب استاندارد استفاده کنید.

کک و مک چیست؟

حتما این دانه های رنگی را روی صورت دیگران دیده اید،به نظرتان با نمک و زیباست. شاید هم خودتان صورتتان پر از کک و مک است و آرزو می کیدید نبود و یا نگران شان هستید. بعضی می گویند که بیماری پوستی است،بعضی می گویند عامل سرطان و یا حتی به دلیل سوختن توسط آفتاب به وجود می آیند. اما واقعا این کک و مک ها چیستند و چگونه به وجود می آیند؟

کک و مک زیر ذره بین

کک و مک دسته های متمرکز رنگدانه های تیره روی پوست هستند که اغلب در افراد با پوست روشن قابل ملاحظه است.کک و مک ها سلول های تولید کننده ی رنگ دانه ی تیره نیستند،بلکه دارای سلول هایی است که بیش از حد رنگدانه تولید می کنند که باعث تغییر رنگ پوست می شود.

صرف نظر از پیشینه ی ژنتیکی،کک و مک می تواند روی پوست هر فردی ایجاد شود،با این حال،تعداد کک و مک ارثی است. تشکیل کک و مک به قرار گرفتن در معرض خورشید مرتبط است. قرار گرفتن ر معرض اشعه ی UV-B (فرابنفش-بی)باعث افزایش تولید رنگدانه ها و تیره و واضح تر شدن آنها می شود.

کک مک بیشتر روی صورت دیده می شوند؛اما ممکن است در قسمت های بدن در معرض نور خورشید مانند دست ها و پاها نیز ایجاد شوند. تمرکز سنگین رنگدانه ها ممکن است باعث افزایش کک مک و پوشاندن کامل یک قسمت از بدن مانند صورت می شود.

این مطلب را هم بخوانید :  فناوری Mini LED سلطه‌ OLED بر بازار تلویزیون را تهدید می‌کند

کک ومک در نوزادان نادر و در نوجوانان پیش از بلوغ متداول است. کک ومک بیماری پوستی نیست،اما افراد دارای کک و مک تمرکز ملانین های محافظ نور کمترو حساسیت نسبت به اثرات مضر اشعه ی فرابنفش هستند.توصیه می شود که افراد دارای کک و مک تا حد ممکن از قرارگرفتن در معرض آفتاب اجتناب نموده و از کرم ضد آفتاب استفاده کنند.

انواع کک و مک

دو نوع اساسی کک مک وجود دارد:کک مک ساده و کک و مک آفتاب سوخته.

کک مک ساده: معمولا برنزه ،گرد و کوچک (تقریبا به اندازه پهنای یک میخ)هستند.

کک و مک آفتاب سوخته: اغلب تیره تر،دارای مرزهای نامشخص و نامنظم هستند و ممکن است از اندازه ی پاک کن ته مداد نیز بزرگتر باشند.کک و مک آفتاب سوخته بالای پشت بدن و شانه ها که بیشتر در معرض آفتاب سوختگی هستند،متداول تر هستند.

چگونه از ایجاد کک و مک جلوگیری کنیم؟

کک و مک

از آنجایی که نمی توان ژنتیک را تغییر داد،اکثر روش های جلوگیری امل اجتناب از خورشید و محافظت از پوست در برابر آن است:

استفاده از کرم ضد آفتابspf50

استفاده از کلاه های لبه دار

پوشیدن لباس های محافظ در برابر خورشید، مانند شلوار و آستین بلند

اجتناب از ساعات اوج تابش خورشید ۱۰ صبح تا ۴ بعد از ظهر

این مطلب را هم بخوانید :  افزایش قد با حرکات کششی

ماندن در سایه و یا منزل

درمان کک و مک

۱- آبلیمو

آبلیمو عامل سفید کننده ی طبیعی است،که باعث روشن تر شدن رنگ کک مک می شود.

۲- ماسک های لبنی:

لبنیات،مانند شیر و ماست نیز روشن کننده هستند و به محو شدن این لکه ها کمک می کنند.

۳- اسید میوه:

میوه های مختلف مانند کیوی و توت فرنگی را با هم مخلوط کنید و روی پوست قرار دهید. اسید این میوه ها باعث لایه برداری می شوند.

۴- میکرودرمی:

به دکتر پوست مراجعه کنید تا برایتان لایه برداری به وسیله ی میکرودرمی را برنامه ریزی کند. (توجه کنید که این فرایند حتما باید توسط پزشک انجام شود!)

برای درمان این مشکل شما میتوانید از ماسک های لایه بردار استفاده کنید.

همچنین گفته اند آبلیمو خاصیت لایه برداری دارد. پس برای مدتی لیموترش را هم امتحان کنید و روی پوستتان بمالید.


سرویس سلامت – مجله اینترنتی اظهار  

سلامت

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × یک =