مجله اینترنتی اظهار
اظهار دات آی آر

“اختلالِ بازی کردن” به عنوان یک بیماری توسط سازمان بهداشت جهانی شناخته شد

حتما تا به حال اختلالات متعددی را شنیده و یا دیده اید که در واقع نوعی بیماری یا اخلال در عملکرد فیزیکی بدن به حساب می آیند. این اختلالات ممکن است بدخیم بوده و در زندگی روزمره انسان تاثیر بسیار منفی داشته باشند و یا خوش خیم بوده و تنها باعث بروز برخی رفتارها توسط فرد شوند. در هر صورت، اخیرا سازمان بهداشت جهانی (WHO) یک مورد جدید به لیست اختلالات شناخته شده در جهان اضافه کرده که به تکنولوژی مربوط است.

این مورد جدید “اختلال بازی کردن” یا Gaming Disorder نام دارد و تعریف ساده آن، اعتیاد کاربر به بازی های ویدئویی است. در پیش نویس بروزرسانی جدید بیماری های شناخته شده توسط سازمان جهانی بهداشت که قرار است نسخه نهایی آن در سال ۲۰۱۸ منتشر شود، اختلال بازی نیز به عنوان یک بیماری جدید شناخته شده و افرادی که دچار این اختلال هستند “دارای عدم توانایی کنترل شخصی در هنگام بازی” شناخته شده اند. این عدم کنترل شامل ناتوانی در تعیین مدت زمان بازی، شدت اجرای بازی و رفتارهای افراد در هنگام اجرای بازی خواهد بود. به گفته سازمان بهداشت جهانی، این اختلال موجب بروز مشکلاتی در رفتارهای اجتماعی، شخصی و خانوادگی افراد شده و عملکرد آنها را در حوزه هایی مانند آموزش و اشتغال تحت تاثیر منفی قرار می دهد. نشانه های این اختلال می بایست حداقل به مدت ۱۲ ماه در افراد مشاهده شود تا تشخیص به وجود آن توسط پزشک داده شود با این حال در صورت شدت عوارض، ممکن است پزشکان در مدت زمان کوتاه تری به قطعیت درباره وجود اختلال در افراد برسند.

سند بیماری های شناخته شده توسط سازمان بهداشت جهانی نسخه ای غیر الزام آور از همه بیماری هاییست که می تواند زندگی انسان ها روی کره زمین را به خطر بیندازد. با وجود اینکه ممکن است پزشکانی در سراسر جهان وجود داشته باشند که با برخی از جزئیات موجود در این اسناد مخالف باشند، اما عموما جامعه جهانی توجه ویژه ای به این مدارک کارشناسی شده داشته و تلاش می کند راهکارهایی برای مقابله و پیشگیری با بیماری های مختلف ارائه دهد که در سیاست گذاری های کلان کشورها تاثیر به سزایی دارد.


مجله اینترنتی اظهار

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شانزده + 16 =