مجله اینترنتی اظهار
اظهار دات آی آر

نیوزیوک: آماده شدن محرمانه یک کارگروه نظامی برای ایمن سازی پایتخت آمریکا

با افزایش سریع تعداد موارد ابتلا به کرونا در ناحیه کلمبیا، موریل باوزر شهردار این ناحیه  دستور تمدید یک ماهه وضعیت اضطراری را صادر کرد. مقامات فدرال در پایتخت کشور انتظار دارند که این ناحیه، مریلند و ویر جینیا دچار یک همه گیری نظیر نیویورک شوند که به طور بالقوه می تواند باعث فلج شدن دولت شود.
یک افسر عالی رتبه نظامی که روی ادامه فعالیت های دولت کار کرده می گوید: «هیچ کس نمی خواهد از تخلیه شهر سخن بگوید، به خصوص وقتی که هیچ جایی برای رفتن نیست.» او به این دلیل که مجاز به سخن گفتن در مورد این موضوع نیست، خواسته که ناشناس بماند.
اما یک کارگروه نظامی کمتر شناخته شده که مسئول تخلیه واشنگتن است، قبلا دست به کار شده است، کارگروهی که مسئول حساس ترین ماموریت دولت یعنی «ایمن سازی» واشنگتن در مواجهه با حمله کنندگان داخلی و خارجی و در صورت لزوم انتقال دادن کاخ سفید و دیگر ادارات کلیدی دولت به مکان های جایگزین است.
این کارگروه یعنی «کارگروه مشترک قلمرو ملی پایتخت» (جی اف تی-ان سی آر) که در ۱۶ مارس فعال شده، مسئول «دفاع» از واشنگتن بر روی زمین، در هوا و حتی از طرف آب های اطراف آن است. وجود این کارگروه ویژه که تنها کارگروه از این نوع است که در کشور وجود دارد، نشان می دهد چگونه آمادگی دولت دارای دو وجه است. وجه عمومی آن و حتی کار هر روزه بیشتر مردان و زنان گماشته شده در جی تی اف-ان سی آر همان چیزی است که در سایر نقاط کشور نیز اتفاق می افتد، یعنی حمایت پزشکی، تحویل تدارکات و تامین نیرو برای پایگاه های کنترل سلامتی.
اما در پشت صحنه، این کارگروه مسئول کاری است که در ارتش به آن «دفاع از میهن» می گویند: کاری که در مواجهه با یک حمله مسلحانه به ایالات متحده انجام می شود، هر کاری از گشت زنی در آسمان واشنگتن تا آمادگی برای ناآرامی های مدنی که در صورت به کارگیری یک سلاح اتمی در پایتخت می تواند رخ دهد. اما عاجل تر از همه جی تی اف- ان سی آر مسئول تسهیل تداوم کار دولت به خصوص انتقال رهبران نظامی و غیرنظامی به مکان های امن است تا از آنجا دستورهای لازم برای تخلیه شهر صادر شود.
از وقتی که گاردهای ملی شروع به فعال شدن در سطح کشور کرده اند، مقامات پنتاگون اصرار کرده اند که مردان و زنان یونیفرم پوش در حال انجام ماموریت های محرمانه نیستند و اینکه آنها به قرنطینه «ماندن در خانه» عمل نخواهند کرد. همچنین پنتاگون گزارش های موجود از جمله مقالات منتشر شده در نیوزویک را درباره حکومت نظامی یا دیگر طرح های شورشی افراطی رد کرده و گفته است که گارد ملی تحت کنترل اکید فرمانداران ایالتی باقی می مانند، در حالی که واحدهای فدرال از ادارات مدنی همچون وزارت امنیت داخلی حمایت می کنند.
با این حال فعال شدن کارگروه مشترک قلمرو ملی پایتخت که شامل حدود ۱۰ هزار پرسنل برای اجرای دستورهای ویژه آن است، با این اطمینان خاطرها در تناقض قرار دارد. جی اف تی – ان سی آر نه تنها واقعی و فعال است و برای برخی از ماموریت های خود مستقیما به وزیر دفاع گزارش می دهد، بلکه تعدادی از واحد های آن پیش از این در حال آماده باش ۲۴ ساعته و تمام هفته قرار گرفته اند، به خصوص در پایگاه های نظامی مستقر شده اند و وظایف پشتیبانی درمبارزه با ویروس کرونا را برای اطمینان از  آمادگی خود انجام داده اند.
روز ۱۲ مارس خانواده ها و دوستان در دکاتور ایلی نویز، در اسلحه خانه گارد ملی برای خداحافظی با سربازانی که در حال اعزام بودند گرد هم آمدند. آلیسیا توماس ۲۹ ساله که یک متخصص نظامی از پیوریاست به نشریه محلی هرالد اند ریویو گفته بود: «این اولین باری است که من  قرار است کار بزرگی برای کشورم انجام دهم.»
تنها حرفی که تک تک این افراد در این باره می توانستند بزنند، این بود که دو هلی کوپتر بلک هاوک گردان هوایی یکصد وششم آنها را همراهی می کرد که راهی فورت بلور در حومه های شمالی ویرجینیا در واشنگتن بودند. این «کار بزرگ» یک ماموریت ویژه برای پشتیبانی از کارگروه ویژه قلمرو ملی پایتخت بود.
برخلاف سایر پرسنل گاردی که در قالب فرامین «عنوان ۳۲» فعال شده بودند – تحت کنترل فرماندار اما حقوق آنها را دولت فدرال پرداخت می کند- سربازان گردان یکصد و ششم تحت فرامین «عنوان ۱۰» فعال شده بودند، یعنی یک وظیفه اکید فدرال، گویی که آنها به افغانستان یا عراق اعزام می شوند. با این فرق که در این مورد میدان جنگ واشنگتن دی سی است.
در این میدان جنگ هلی کوپترهای گردان یکصد و ششم هوایی ایلی نویز برای تخلیه تمام مقامات از رهبران ارتش تا کاخ سفید مورد استفاده قرار خواهند گرفت.
سروان آدام کوالسکی از گارد ایلی نویز می گوید: «ما یک نیروی واکنش سریع هستیم که به ما اجازه می دهد نیروهایمان را در درون منطقه واشنگتن دی سی یا هر جایی که لازم است بسیج کنیم. ما  شبیه یک تاکسی بزرگ هستیم که این اطمینان را به وجود می آورد که هر کسی به هر جایی که نیاز  دارد برود و دولت به کار خود ادامه دهد.»
او و افسران همقطارش در مورد «طرح مشترک تخلیه اضطراری» مطالعه کرده اند، طرحی ملی برای انتقال مقامات وزارت دفاع به مکان های جایگزین در بیرون از منطقه واشنگتن. فقط طرح مشترک تخلیه اضطراری نیست که به کار گرفته می شود. این طرح از سوی طرح «اطلس» نیز تکمیل می شود که رویه هایی را برای انتقال رهبران غیرنظامی در نظر می گیرد موسوم به «تداوم دولت مبتنی بر قانون اساسی» برای تضمین بقای  قوای قضایی و مقننه. و فراتر از طرح مشترک تخلیه اضطراری و اطلس، طرح های به شدت طبقه بندی شده اوکتاجون، فری جک و زودیاک نیز وجود دارد که با دیگر وضعیت های اضطراری و انتقال کاخ سفید و دیگر  دنباله های ریاست جمهوری سر و کار دارند.
بر اساس دستور روز ۱۶ مارس که جی اف تی- ان سی آر را فعال کرده، تمام این طرح ها را تحت فرماندهی سرلشگر عمر جی.جونز چهارم قرار داده است. در «زمان صلح» ناحیه نظامی در واشنگتن تحت فرماندهی این سرلشگر نیروی زمینی قرار دارد. ناحیه نظامی واشنگتن یک واحد نیروی زمینی است که بیشتر به خاطر تجاربش در برگزاری مراسم های یادبود و تشریفاتی شناخته شده است و سربازان لازم را در گورستان ملی آرلینگتون و دسته های «طبل» و «فلوت» را در رژه ها و قبر و نعش کش های استاندارد دقیق را برای تشییع جنازه های دولتی تامین می کند. به دنبال تغییرات سازمانی پس از یازدهم سپتامبر، سرلشگر جونز در سلسله مراتب فرماندهی مقرهای نیروهای مشترک «افقی-عمودی» نیز شد؛ قلمرو ملی پایتخت، سازمانی که بعد از به وجود آمدن آن روشن شد که هیچ فرماندهی واحدی مسئول واکنش آنی در واشنگتن نیست.  حتی یک واسطه نظامی با کاخ سفید و چیزی که «بین سازمانی» نامیده می شد نیز وجود نداشت، سازمانی که مسئول تداوم کار دولت یا اجرای سایر طرح های مربوط به زمان بروز فجایع باشد.

در زمان صلح مقر نیروهای مشترک صرفا یک هماهنگ کننده است و هر یک از واحدهای نظامی کنترل این نیروها را حفظ می کنند. اما زمانی که کارگروه ویژه فعال می شود، آن چنانکه اکنون اتفاق افتاده، عملیات ها و واحد ها به جایی انتقال پیدا می کنند که «فرماندهی عملیاتی» نامیده می شود. سرلشگر جونز اکنون مسئول این فرماندهی است. او نوعی فرمانده حکومت نظامی نیست که  بر تمام مقامات غیرنظامی تقدم داشته باشد یا  دست به کار شود و به تمام کسانی که بیرون از کارگروه مخفی او هستند بگوید که چه کنند و نکنند. بلکه او یک مرد نظامی است که اگر دولت مدنی دچار فروپاشی شود در واشنگتن مسئول خواهد شد.
در قوانین آمریکا میدان جنگ ژنرال جونز تحت عنوان «قلمرو ملی پایتخت» تعریف شده که شامل ناحیه کلمبیا، کانتی های پرنس جرج و مونتگومری در مریلند؛ کانتی های آرلینگتون، فیرفکس، لودون و پرنس ویلیام در ویرجینیا و تمام شهرهای کوچک و بزرگ بیرون از مرزهای بیرونی این ناحیه را نیز شامل می شود. طرح پنتاگون برای عملیات کارگروه مشترک می گوید که ان سی آر محل هر سه قوه دولت فدرال، بیشتر از ۲۷۰ سازمان و اداره، یک فهرست شامل بیش از ۸۸۰ تاسیسات اجاره ای و تملیکی دولت و نزدیک به ۳۰۰ هزار کارمند فدرال می شود.
شاید این یکی از حساس ترین مشاغل در کل ارتش باشد که با سه دولت مدنی سر و کار دارد که همه آنها از جمله ناحیه کلمبیا، گاردهای ملی و مسئولیت های خاص خودشان را دارند. ان سی آر همچنین محلی برای کاخ سفید و دو کنترل کننده شبه نظامی آن یعنی دفتر نظامی کاخ سفید و سرویس مخفی نیز می شود . همچنین محلی برای اف بی آی و دیگر نیروهای پلیس فدرال مختلف همچون پلیس پایتخت آمریکا که هر یک از آنها  دارای مسئولیت های قضایی و اضطراری خاص خودشان هستند نیز می شود.
نکته علنی تر اینکه جی تی اف- ان سی آر هم اکنون آسمان واشنگتن دی سی را در کنترل دارد. این کار در قالب عملیاتی که «عقاب شریف» نامیده می شود انجام می شود و طولانی ترین عملیات از زمان یازدهم سپتامبر به بعد محسوب می شود  که جت های جنگنده را  در برد حریم هوایی واشنگتن در حالت آماده باش نگه می دارد که ظرف چند دقیقه آماده برخاستن از زمین هستند. آنچنانکه روز گذشته بلومبرگ نیوز گزارش داده، خلبانان این جنگنده های در حالت آماده باش برای دفاع فوری، در حالتی نزدیک به انزوا نگهداری می شوند.
برای اجرای آزمایشی این ماموریت، کمتر از یک هفته بعد از آنکه گردان یکصد و ششم ایلی نویز به حالت بسیج درآمد، تمرین فالکون ویرگو در آسمان ال پاسوی تگزاس به اجرا گذاشته شده است. ظرف پنج روز بعدی هواپیماهای کوچک سسنای گشت هوایی غیرنظامی – یک  گروه داوطلب از نیروی هوایی- ماموریت های ردگم کنی را برای به آزمایش گذاشتن ماموریت های بازدارندگی مدافعان هوایی به اجرا گذاشتند که به یک واحد ویژه دیگر متعلق به گارد ملی میسی سی پی واگذار شده است. هواپیماهای تک موتوره سی ای پی حملات تروریستی احتمالی را برای نفوذ به حریم هوایی ممنوعه در یک میدان تیر نیروی زمینی بر فراز فورت بلیس که برای شبیه سازی حریم هوایی وشانگتن دی سی شبکه بندی شده  تمرین کردند.
در طول این تمرین اپراتورهای رادار به طریق قدیمی هواپیماها را ردگیری کردند و پیام هایی را به واحد های میسی سی پی رله کردند که به موشک های زمین به هوای قادر به سرنگون کردن آنها مسلح بودند. تمام افراد دیگر می گویند که «فالکون ویرگو در حال آماده سازی گارد میسی سی پی برای به کار گرفته شدن عنقریب در پایتخت کشور بوده است.»
فالکون ویرگو تمرین دیگری را کمتر از یک هفته پیشتر و این بار در واشنگتن دی سی انجام داده بود. روز ۱۱ مارس «فرماندهی دفاع هوایی آمریکای شمالی» (نوراد) اعلام کرد که هلی کوپترهای گارد ساحلی و هواپیماهای گشت هوایی غیرنظامی در آسمان پایتخت اقدام به عملیات خواهند کرد. این فرماندهی گفته بود که نوراد «به طور منظم تمریناتی را با سناریوهای مختلف انجام می دهد، از جمله  تخلفات از ورود به حریم ممنوعه هوایی، هواپیماربایی و واکنش نسبت به هواپیماهای ناشناخته.»
سرلشگر جونز روز ۱۷ مارس با «فورت مدیا دیکلسیفاید» که یک پادکست رسمی و نیمه رسمی در مورد اتفاقات مربوط به نیروی نظامی حوزه واشنگتن است گفتگویی انجام داد. در این گفتگو او از  تقویت قوا در مریلند و شغل خود به عنوان یک افسر ارشد مسئول میدان جنگ واشنگتن سخن گفت. وقتی از او پرسیده شد که در اوقات فراغت خود چه می کند، پاسخ داد که به تازگی خواندن کتابی را درباره شورش های واشنگتن دی سی در سال ۱۹۶۸ و به دنبال ترور مارتین لوترکینگ را به پایان رسانده است. نام این کتاب؟ «یک کشور در آتش.»
نویسنده: ویلیام آرکین (William M. Arkin) روزنامه نگار برنده جایزه و نویسنده چندین کتاب در موضوعات امنیت ملی
منبع: https://b2n.ir/797077

انتهای پیام.


سرویس سیاسی – مجله اینترنتی اظهار

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

9 + 9 =