هشدار :مصرف روغن‌های غیرسرخ‌کردنی در سرخ‌کردن مواد غذایی سرطانزاست.

یک مسئول زمان غذا و دارو با تشریح ویژگی‌های انواع روغن مصرفی، نسبت به مصرف روغن‌های غیرسرخ‌کردنی در سرخ‌کردن مواد غذایی به‌دلیل بروز سرطان هشدار داد.

نسرین محمدی با بیان اینکه روغن خام حاصل از دانه‌ها و میوه‌های روغنی یا منابع حیوانی حاوی ناخالصی‌هایی است که در طعم، رنگ، بو، شفافیت، پایداری، ارزش تغذیه‌ای و به‌طور کلی در کیفیت روغن مؤثر است، عنوان داشت: این ناخالصی‌ها با عملیات تصفیه از روغن خارج می‌شوند و سعی بر این است که تا حد امکان مواد باارزش حفظ و از بروز تغییرات شیمیایی در تری‌گلیسریدها جلوگیری شود.

محمدی با بیان این توضیح که فرآوری روغن شامل مراحل صمغ‌گیری، تصفیه قلیایی و یا فیزیکی، بی‌رنگ کردن و بوگیری است و پس از طی مراحل فوق روغن نباتی مایع تولید می‌شود، افزود: معمولاً پس از افزودن آنتی‌اکسیدان روغنها بسته‌بندی می‌شود ضمن آنکه در صورت نیاز به تولید روغن هیدروژنه یا جامد، روغن تحت عملیات هیدروژنه کردن قرار می‌گیرد.

وی با بیان تقسیم‌بندی انواع روغن خوراکی در کاربردهای مختلف گفت: مصرف روغن مایع جهت استفاده در سالاد و پخت‌وپز و غذاهایی است که معمولاً نیاز به سرخ‌کردن در حرارت زیاد ندارند در حالی که روغن سرخ‌کردنی به‌علت پایداری زیاد در برابر حرارت در غذاهایی که نیاز به سرخ کردن طولانی و عمیق دارند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

محمدی با بیان این توضیح که در صورت عدم دسترسی به روغن مایع جهت پخت‌وپز می‌توان از روغن جامدی کم‌ترانس استفاده کرد، تصریح کرد: در زمان خرید باید به برچسب روغن توجه کرد؛ اگر میزان ایزومر ترانس آن از مقدار خاصی تجاوز نکرد قابلیت استفاده به‌عنوان روغن مناسب پخت‌وپز و غیر قابل مصرف برای سرخ کردن را دارا خواهد بود.

این مقام مسئول در اداره کل نظارت بر فرآورده‌های غذایی با توصیه اکید به استفاده از روغن مخصوص سرخ‌کردنی در سرخ کردن مواد غذایی ادامه داد: روغن گیاهی مایع را به‌شرط به‌کارگیری در پخت‌وپز و سالاد، می‌توان به‌طور کامل جانشین روغن جامد کرد زیرا روغن‌های مایع علی‌رغم تفاوتهایشان نمی‌توانند درجه حرارت بالا را تحمل کنند بنابراین می‌سوزند و سوختن آنها در مرحله سرخ کردن می‌تواند آن را به مواد سرطان‌زا تبدیل کند.

رئیس اداره نظارت بر مواد غذایی و آشامیدنی با منشأ گیاهی سازمان غذا و دارو آسانترین راه بهره‌مندی صحیح از روغنها را کنترل اطلاعات روی برچسب روغن‌ها دانست و از مردم خواست در کنترل این فرآورده‌ها حتماً به تاریخ تولید و انقضاء، شماره پروانه ساخت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، نشان سازمان غذا و دارو، نام و آدرس کارخانه تولید کننده، شرایط نگهداری، میزان اسیدهای چرب اشباع و غیراشباع و اسید چرب ترانس دقت کنند.

محمدی در مورد روغن غنی‌شده توجه به نوع و مقادیر ویتامین درج‌شده روی برچسب و در مورد روغن‌های وارداتی دارا بودن برچسب فارسی با درج تاریخ تولید و انقضاء، سری ساخت، شماره مجوز بهداشتی واردات، نام تجاری و نام شرکت و کشور سازنده را توصیه کرد.

این مطلب را هم بخوانید :  بیوهکینگ یا هک زیستی چیست؟
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

12 − 6 =