مجله اینترنتی اظهار
اظهار دات آی آر

بهداشت استخرهای عمومی و هفت حقیقت ناخوشایند

شنا به عنوان یک فعالیت بدنی برای حفظ سلامتی مفید است و یکی از محبوب‌ترین فعالیت‌های ورزشی است و بسیاری از افراد برای پر کردن اوقات فراغت خود و یا فعالیت ورزشی برای شناکردن به استخرهای عمومی می‌روند. این حق شما است که بدانید: آیا واقعا استخرهای عمومی تمیز هستند؟

استخرهای عمومی

اکثر ما تصور می‌کنیم مسئولان استخرها به استانداردهای سختگیرانه‌ای برای تمیز نگه‌داشتن استخرها پایبند هستند، با این وجود سطح بهداشت در بسیاری از استخرها پایین است. در صورت کثیف بودن آب استخرهای عمومی، خطر مبتلا شدن شناکنندگان به برخی بیماری‌ها و عفونت‌ها افزایش پیدا می‌کند. بنابراین شناخت ریسک های موجود در استخرهای عمومی کثیف ضرورت دارد.

چه عناصر ناخوشایندی در استخرهای عمومی کثیف وجود دارند؟

مدفوع!

با توجه به اظهارات مرکز کنترل بیماری (CDC)، هر شناگر معمولی در وارد کردن حداقل۰.۱۴ گرم مدفوع در آب استخر سهیم است و این اتفاق معمولا ۱۵ دقیقه اول وارد شدن شناگر به استخر رخ می‌دهد. CDC  بررسی را در سال ۲۰۱۰ انجام داد؛ این بررسی نشان داد که وضعیت بهداشت یک هشتم استخرها به نحوی بود که باعث تهدید سلامت عمومی می‌شد؛ به همین دلیل این استخرها فورا بسته شدند.

باکتری ای کولای

CDC، مطالعه جدیدی درباره عناصری که در آب استخرها وجود دارد منتشر کرده، اما این مطالعه چندان خوب به نظر نمی‌رسد! در آب‌های نمونه گیری شده در آتلانتا (درایالت متحده)، نشانه‌هایی از ای کولای وجود داشت. ای کولای یکی از شایع‌ترین باکتری‌های مربوط به مدفوع است. نمی‌توان صرفا کودکان را مقصر وجود مدفوع در آب استخرها دانست. کودکانی که آموزش درستی درباره دستشویی رفتن ندیده‌اند، در وارد کردن مدفوع به آب استخر سهیم هستند، با این حال بزرگسالان نیز در این امر مقصر هستند. قبل از وارد شدن به استخر، باید خود را با آب و صابون بشویید.

در صورت عدم انجام این کار، باعث وارد شدن مدفوع به آب استخر می‌‍شوید‌. اگر بچه‌های کوچکتان را همراه خود به استخر می‌برید، حتما پوشک آنها را در سرویس بهداشتی یا محل تعیین شده برای تعویض پوشک عوض کنید و این کار را کنار استخر انجام ندهید، زیرا این امر احتمال ورود میکروب‌ها به داخل آب استخر را افزایش می‌دهد.

دوش گرفتن و شستشوی خود با صابون قبل از وارد شدن به آب، خطر آلوده شدن آب را به طرز قابل توجهی کاهش می‌دهد.

بیماری‌های آب تفریحی (RWIs)

بیماری‌های آب تفریحی که با نام اختصاری RWIs  شناخته می‌شود، به بیماری‌هایی گفته می‌شود که توسط میکروب‌هایی بوجود می‌آیند که از طریق بلعیدن آب آلوده استخرها، جکوزی، پارک‌های آبی، دریاچه‌ها و اقیانوس‌ها وارد بدن می‌شوند. با توجه به اظهارات CDC، طی دو دهه گذشته شیوع RWI  افزایش یافته است و شایع ترین بیماری گزارش شده از RWI، اسهال است.

RWI باعث عفونت قسمت‌های مختلفی از بدن می‌شود؛ از جمله:

 • دستگاه گوارش
 • پوست
 • گوش
 • دستگاه تنفسی
 • چشم
 • مغز و اعصاب
 • شایع ترین عفونت، اسهال است که توسط میکروب‌هایی مانند کریپتو و ای کولای بوجود می‌آید.

متاسفانه کلر و دیگر مواد ضدعفونی کننده، میکروب‌ها را فورا از بین نمی‌برند. ترکیب شدن کلر با ادرار و عرق، باعث تحلیل رفتن کلر موجود در استخرها می‌شود؛ این امر باعث می‌شود کلر کارایی خود را از دست بدهد، به همین دلیل است که حفظ کلر در سطح توصیه شده، برای سالم نگه داشتن استخر ضروری است.

کریپتوسپوریدیوم (کریپتو)

کریپتو، انگلی است که باعث بیماری اسهال کریپتوسپوریدیوسیس می شود. این انگل، توسط یک لایه بیرونی محافظت می‌شود. اینلایه بیرونی به انگل اجازه می‌دهد حتی در آب کلردار، تا ۱۰ روز زنده بماند. این امر یعنی حتی استخرهایی که در شرایط خوبی نگهداری می‌شوند نیز می‌توانند باعث شیوع انگل کریپتو در میان شناگران شوند. انگل کریپتو به علت اصلی شیوع بیماری اسهال مرتبط با استخر، تبدیل شده است.

طبق اظهارات CDC،گزارش وجود انگل کریپتو در آب استخرها، بیش از ۲۰۰ درصد افزایش داشته است. با اینحال خوشبختانه با رعایت صحیح بهداشت در پارک‌های آبی و استخرهای عمومی می‌توان از انتشارا نگل “کریپتو “جلوگیری کرد.

ژیاردیا (giardia)

ژیاردیا، یک انگل میکروسکوپی است که باعث اسهال می‌شود. این انگل در سطح یا داخل خاک، غذا یا آب آلوده یافت می‌شود. ژیاردیا مانند کریپتو، توسط یک لایه بیرونی محافظت می‌شود که به آن اجازه می‌دهد برای مدت طولانی بیرون از بدن زنده بماند و همچنین آن را در برابر کلر مقاوم می‌کند.

شما با بلعیدن کیست‌های ژیاردیا (پوسته های سخت حاوی ژیاردیا)، که در غذا یا آب آلوده یافت می‌شود، عفونی می‌شوید. این کیست‌ها به محض اینکه از طریق ادرار از بدن خارج شوند، عفونی می‌شوند.

انگل می‌تواند به روش‌های مختلفی شیوع یابد، با اینحال نوشیدن آب آلوده (آب آشامیدنی و آب تفریحی)، یکی از شایع‌ترین راه‌های انتقال و سرایت آن است. این انگل می‌تواند از فردی به فرد دیگر و یا از حیوان به انسان منتقل شود. اگر آب آلوده را ببلعید ( ه طور مثال آب استخرهای عمومی)، در معرض خطر ابتلا به عفونت ژیاردیا قرار می گیرید. میزان شیوع عفونت ژیاردیا در ماه های تابستان افزایش می یابد.

 ادرار در استخرهای عمومی

با توجه به بررسی انجام شده در شورای سلامت و کیفیت آب، از هر ۵ آمریکایی ۱ نفر به ادرار کردن در استخر اعتراف کرده است. این امر فقط درباره شناگران تفریحی نیست و تقریبا ۱۰۰ درصد شناگران حرفه‌ای گزارش کرده‌اند که به طور منظم در استخر ادرار می‌کنند. بله درست است! این حقیقت ناخوشایند و البته ناسالم است.

ادرار با آب استخر که به آن مواد شیمیایی زده شده، تداخل پیدا می‌کند و اساسا باعث تحلیل رفتن کلر می‌شود که برای از بین بردن میکروب‌های مضر به آب اضافه شده است. در صورتی که افراد زیادی در استخر ادرار کنند یا با بدن عرق کرده در استخر شیرجه بزنند، کلر بسیار کمی برای از بین بردن میکروب‌ها باقی خواهد ماند‌.

محصول فرعی حاصل از کلر زنی

زمانی که وارد آب می شویم عرق، ادرار، مدفوع غیرقابل مشاهده، لوسیون و کرم ضدآفتاب خود را به ترکیب غیرقابل مشاهده‌ی مواد شیمیایی و باکتری‌های موجود در آب استخر اضافه می‌کنیم.  کلر، به منظور از بین بردن باکتری و میکروب‌ها به آب استخر اضافه می‌شود. اما استشمام بوی قوی کلر در استخرهای عمومی، در واقع چیز خوبی نیست و نشان دهنده وجود مشکل در حفظ و نگهداری استخر است. استخری که به خوبی کلر زنی شده باشد، باید بوی کمی داشته باشد.

سطح مناسب کلر آزاد چقدر است؟

در استخرها: سطح کلر آزاد(۱تا ۳ mg/ppm) و PH (۷.۲_۷.۸)توانایی از بین بردن میکروب ها را به حداکثر می رساند.

در جکوزی/اسپا: سطح مواد ضد عفونی کننده (کلر ۲ تا ۴ ppm یا برم ۴ تا ۶ ppm) و PH(۷.۲ تا ۷.۸) توانایی از بین بردن میکروب را به حداکثر می رساند.

مشکل این است که تمام مایعات بدنی که وارد استخر می‌شوند (مانند عرق و ادرار)، به مواد آلی و کلر موجود در آب استخر واکنش نشان می‌دهد.

در مطالعه ای دانشمندان به بررسی این موضوع پرداختند که چگونه این واکنش‌ها باعث بوجود آمدن محصولات فرعی کلر زنی (که بالقوه سمی هستند) می‌شوند، که با ناراحتی پوست و ریه، آلرژی‌ها، آسم و سرطان مثانه و کلیه در ارتباط هستند.

توصیه های بهداشتی زیر را برای حفظ ایمنی و سلامت خود انجام دهید:

 1. دستان خود را به طور مکرر بشویید. حداقل به مدت ۲۰ ثانیه دستان خود را با آب و صابون بشویید و آنها را محکم به هم بمالید.
 2. آب استخر را قورت ندهید. انگل کریپتو می‌تواند از طریق نوشیدن آب آلوده به شما منتقل شود. این انگل بوسیله کلر موجود در استخرها از بین نمی‌رود، بنابراین هیچوقت آب استخرهای عمومی و جکوزی را نبلعید.
 3. اگر اسهال دارید، شنا نکنید. رعایت این امر مخصوصا در کودکانی که پوشک می‌پوشند، بسیار ضروری است. اگر تشخیص داده شد که مبتلا به انگل کریپتو هستید، حداقل به مدت ۲ هفته پس از برطرف شدن اسهال، شنا نکنید.
 4. قبل از شناکردن دوش بگیرید. همیشه قبل از وارد شدن به آب، خودتان را به خوبی بشویید.
 5. کودک خود را بشویید. کودک خود را قبل از وارد شدن به استخر با آب و صابون بشویید. (مخصوصا باسن کودک) همچنین کودک خود را بعد از استفاده از توالت یا پس از تعویض پوشک، مجددا بشویید.
 6. کودک خود را چک کنید. کودک خود را به طور مرتب به دستشویی ببرید و پوشکش را چک کنید. حتما پوشک کودک خود را در دستشویی عوض کنید و هیچوقت این کار را در کنار استخر انجام ندهید.

سرویس ورزش – مجله اینترنتی اظهار

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × 2 =