مجله اینترنتی اظهار
اظهار دات آی آر

سلولیت چیست؟ روش درمان سلولیت چگونه است؟

سلولیت، همان توده‌های چربی هستند که در نواحی مختلف بدن، خصوصاً بدن زنان متمرکز می‌شود، این توده‌های چربی که به شکل پوست پرتقال هستند، به هیچ وجه ظاهر خوشایندی ندارند. با ما همراه شوید تا برای‌تان بگوییم، سلولیت چیست و چگونه از شر سلولیت ران و باسن بزرگ راحت شوید.

سلولیت چیست؟

سلولیت به تجمع بد شکل چربی‌هایی گفته می‌شود که در سوخت و ساز آن‌ها اختلال به وجود آمده است. ‌این چربی‌ها به همراه برخی مواد سمی در زیر پوست رسوب می‌‌کنند، مشکل که بیشتر در خانم‌ها رایج است. بهتر است اینطور توضیح دهیم که سلولیت نوع خاص از چربی زیر پوستی است که بین عضلات و بافت‌هایی که پوست را به عضله وصل می‌کند، گیر کرده و به علت فشاری که کیسه‌های چربی به بافت پوست وارد می‌کند، ظاهری پرتقال مانند به پوست می‌دهد و باعث ایجاد فرورفتگی‌هایی روی پوست می‌شود.

البته سلولیت فقط در خانم‌هایی که اضافه وزن دارند، وجود ندارد، بلکه زنان لاغر و یا آن‌هایی که از وزن‌ ایده‌آلی برخور دارند نیز حتی ممکن است سلولیت داشته باشند. بین ۸۵ تا ۹۸ درصد خانم‌ها در سراسر دنیا با هر نژاد و رنگی از رسوب ناخواسته‌ این چربی‌ها شکایت دارند.

چرا سلولیت بیشتر در ران و باسن به وجود می‌آید؟

سلولیت ممکن است در هر قسمتی از بدن که چربی تجمع پیدا می‎کند، به وجود آید، مثل  بازو و شکم ولی در بیشتر موارد، در ناحیه ران و باسن دیده می‌شود، چرا؟ چون این نواحی حجم بیشتری چربی دارند و به همین دلیل بیشتر در معرض سلولیت هستند.

علت سلولیت چیست؟

 • تحرک و ورزش نکردن: تحرک و ورزش باعث بهبود خون‌رسانی به بافت چربی زیر پوستی و سوخت و ساز بهتر چربی‌ها می‌شود.
 • وراثت: بدین معنی که  اگر مادر شما سلولیت دارد شما هم احتمالا‌ این فرورفتگی‌های بد شکل را در اندام‌های خود خواهید یافت.
 • نوشیدن ناکافی آب: توصیه می‌شود روزانه شش تا هشت لیوان آب بنوشید.
 • خوردن غذا‌های چرب و ناسالم از نظر تغذیه‌ای
 • سیگار کشیدن
 • افزایش یا کاهش ناگهانی وزن
 • جریان ناکافی سیستم لنفاوی
 • جریان ناکافی خون در ناحیه زیر پوستی
 •  در معرض نور آفتاب قرار گرفتن به مقدار زیاد
 • بعضی از آلرژی‌های غذایی
 • پیروی از رژیم‌های غلط غذایی به منظور لاغر شدن

چرا سلولیت در مرد‌ها تشکیل نمی‌شود یا خیلی کم پیش می آید؟

مرد‌ها به دلیل طرز قرار گرفتن فیبر‌های بافت همبند در زیر پوست‌شان و به این دلیل‌ که پوست محکم‌تری دارند، به ندرت دچار سلولیت می‌شوند.‌ این فیبر‌ها به جای‌ اینکه به ‌صورت متقاطع قرار گیرند،به‌ صورت عمود بر پوست قرار گرفته‌اند و به همین دلیل تشکیل سلولیتی چربی هرگز در زیر پوست‌شان اتفاق نمی‌‌افتد. دلیل دیگر هورمون‌ها هستند. هورمون‌ها یکی از عوامل عمده در تنظیم و تعدیل سوخت و ساز و ذخیره چربی‌ها در زیر پوست هستند.

زنان در دوران بلوغ، سندرم پیش ازقاعدگی، یائسگی و در ماه‌های اول استفاده از قرص‌های بارداری دچار تغییرات هورمونی می‌شوند و به همین دلیل است که اغلب زنان لاغر و یا دارای وزن مناسب هم سلولیت دارند و فقط چاق‌ها و یا زنان دارای اضافه وزن از سلولیت شکایت ندارند.

درمان سلولیت

سلولیت طی یک فرآیند فیزلوژیک طبیعی هورمونی به وجود می‌آید. به بیان دیگر، خلاصی یافتن از آن ها سخت است. به همین علت است که توصیه می‌شود قبل از انتخاب راه‌های مختلف، دربارۀ آن ها به خوبی مطالعه کنید و آن را که از همه مناسب‌تر است، برگزینید، از امتحان کردن چندین روش، پشت سر هم یا به طور موازی اجتناب کنید.

ماساژ برای درمان سلولیت ران

نواحی پوشیده از سلولیت را ماساژ دهید تا دفع سلول‌های چربی آسان شود. خودتان می‌توانید هر روز بدن تان را ماساژ دهید. ماساژ می‌تواند توسط افراد حرفه ای نیز انجام شود. فیزیوتراپی و ماساژ به طور ویژه سیستم لنفاوی را به جریان می‌اندازد، به این ترتیب عمل جذب و جرم زدایی بافت ها اصلاح می‌شود. پزشک متخصص زیبایی و تکنسین‌های زیبایی بیشتر از ماساژهای وردنه وار استفاده می‌کند، این شیوه برای دفع سلول‌های چربی و کاستن از نواحی سلولیتی مفید است. منتظر نتیجۀ سریع نباشید، باید برای شما حداقل ۱۰ جلسه ماساژ در نظر گرفته شود، تا نتایجی مشاهده گردد، بنابر شرایط افراد مختلف، ممکن است تعداد جلسات افزایش یابد.

کرم ضد سلولیت

این مواد فعال، سلول‌های چربی را تحت فشار قرار می‌دهند. این مواد که به شکل شیر و یا ژل هستند، کارکرد دوگانه ای دارند، چون مالیدن آن‌ها مستلزم نوعی ماساژ است که خود روشی ضد سلولیتی به شمار می‌آید. از سوی دیگر به کمک ماساژ، مواد فعال بیشتر در بافت ها نفوذ می‌کنند و تأثیر ضد سلولیتی شان را می‌گذراند. البته توجه داشته باشید، شواهد علمی قوی مبنی بر موثر بودن این کرم‌ها در برابر رفع سلولیت‌ وجود ندارد،در برخی موارد حتی ممکن است مضر باشند.

لیپوساکشن درمان سلولیت

این روش درمانی ریشه‌ای برای از بین بردن سلولیت است. با این حال باید بدانید که این شیوه، به جراحی واقعی نیاز دارد. در این عمل جراحی، سلول‌های چربی کنده و مکیده می‌شوند. ضمناٌ می‌توان مقدار زیادی از سلول‌های چربی را یک باره ازجا کند. در بین افراد جوان بعد از جراحی، پوست به طور طبیعی به حالت عادی خود باز می‌گردد اما برای افراد مسن تر، باید از روش‌های جراحی استفاده کرد. با این حال، پس از انجام این جراحی نیز تغذیۀ فرد باید کنترل شود تا سلول‌های جذب کنندۀ چربی دوباره از نو ساخته نشوند.

تغذیه برای درمان سلولیت

تغذیه برای درمان سلولیت

همانطور که در بالا گفتیم، برخی زنان علیرغم لاغر بودن شان، سلولیت دارند. بنابراین سلولیت فقط مختص افراد مبتلا به اضافه وزن نیست. با این حال، تغذیه بسیار می‌تواند نقش مهمی داشته باشد. یک رژیم غذایی ضد سلولیت با بهبود عملکردهای مرتبط؛ مثل جریان لنف و جریان خون در بدن در کاهش سلولیت مفید است. یک نکته مهم برای بهبود سلولیت و نیز برای بهبود روند سلامت کلی شما، تغذیه خوب و سالم و اجتناب از مصرف سموم غذایی و مصرف آب فراوان برای شستشوی سموم بدن تان و پاکسازی بدن تان از سموم است.

در روند اصلاح رژیم غذایی‌تان می‌بایست ابتدا مصرف رژیم غذایی پُر چرب، غذاهای حاضری، غذاهای حاوی نگهدارنده‌ها، غذاهای روغنی و غذاهای شیرین حاوی شکر و غذاهای تصفیه شده را کاهش دهید. میوه ها و سبزیجات را به میزان فراوان مصرف کنید چرا که آن‌ها غنی از آنتی اکسیدان و پاک کننده‌های طبیعی بدن هستند که به کاهش سموم تجمع یافته و تصفیه بدن تان کمک می‌کنند.

از طرف دیگر می‌بایست از مصرف هر نوع الکل و دخانیات و هر ماده‌ای  که بتواند متابولیسم بدن را کاهش دهد یا سطوح آنزیم‌ها و هورمون‌های بدن را تغییر دهد و در نهایت منجر به تشدید سلولیت گردد، اجتناب نمود. میوه‌هایی با شاخص گلیسمی پایین و سبزیجات تازه حاوی مقادیر فراوانی از ترکیبات فیبر، فیتو کمیکال‌ها و مواد معدنی ضروری هستند که به بدن در رفع سموم کمک کرده و  نهایتا منجر به کاهش چربی‌هایی که در مناطق مختلف بدن تجمع می‌یابند می‌گردد.

برخی از غذاها که به کاهش سلولیت کمک می‌کنند

 • توت‌ها
 • پرتقال
 • رازیانه
 • گوجه فرنگی
 • اسفناج
 • بروکلی
 • گشنیز
 • هویج
 • توت سیاه یا آبی
 • فلفل سیا

برخی متخصصین تغذیه نیز طرفدار مصرف روغن زیتون و روغن ماهی (شامل اسیدهای چرب امگا ۳) هستند. مصرف اسیدهای چرب ضروری و مفید به جای چربی‌های ناسالم، مفید است.

چگونه از سلولیت جلوگیری کنیم؟

راه قطعی برای جلوگیری از سلولیت وجود ندارد با این حال اجتناب از عوامل ایجاد سلولیت و خصوصاً کاهش و افزایش ناگهانی وزن که زمینه بروز سلولیت را افزایش می‌دهد، توصیه می‌شود. در انتخاب ورزش مناسب نیز باید ترکیب ورزش‌های هوازی و مقاومتی مورد استفاده قرار گیرد.

در پایان

به یاد داشته باشید که رژیم غذایی به تنهایی موثر نیست و شما حتما باید فعالیت بدنی داشته باشید، خصوصاً تمرینات بدنسازی و همچنین پیگیر دیگر روش‌های درمانی نیز باشید. به عبارت دیگر، مجموعه‌ای از این تلاش‌ها به شرط این که کوتاه مدت نباشد و توقع نتیجه گیری خیلی سریع هم نداشته باشید، نتایج خوبی را در بر خواهد داشت.

 

سلامت

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × چهار =