مجله اینترنتی اظهار
اظهار دات آی آر

دیدگاه رهبری به ورزش چیست؟/شماره۱

_جسم سالم همراه با روح سالم

ای بسا انسانهایی که به ظاهر که نگاه می کنیم کمبود ندارند، اما کمبود اصلی آنها همت و نیت است. بله، کمبود اصلی آنها اراده ای است که از اراده الهی سرچشمه و نور گرفته باشد و به سمت خدای متعال هدف گیری کند.

اصل قضیه این است. اگر انسان بتواند این نور را- نور اراده صحیح و قوی و عزم راسخ در راه خدا را- در خودش به وجود بیاورد، هیچ کمبودی در او نمی تواند این اثر را بگذارد که او را از حرکت و سیر باز بدارد.

هیچ یک از حوادث زندگی او را عاجز نمی کند. بیچاره آن کسانی هستند که دلشان نور ندارد، اراده و نیت ندارند. نور نیت و عزم در آنها نیست.

آنها اگر جسم سالمی هم داشته باشند، نمی توانند آن را در راه درست به کار بیندازند. پول زیاد، جسم سالم، امکانات فراوان، وقتی که انسان نتواند آن را در راه سعادت و خیر و نجات خود به کار بیندازد، چه فایده ای دارد؟ ملاک اینهاست.

(بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با ورزشکاران جانباز و نمایش ورزش باستانی جانبازان- ۶۲/۱۰/۱۳۷۴)
_چگونه بدن انسان، پرتوان، پرکشش و پر استقامت می شود؟

شما می توانید بدن خام، کم توان، کم ماهیچه، کم تحرک، لخت و سست را با ورزش منظم درست، تبدیل به یک بدن خوش اندام نیرومند پر تحرک پر کشش پر توان کنید.

خوب؛ این بدن را پیش از ورزش و بعد از ورزش امتحان کنید و درمی یابید چه بوده است و چه شده است.

می بینید کسانی که در رشته های ورزشی علمی کار می کنند، چه بدنهای پرتوان پرکشش پراستقامتی پیدا می کنند.

(بیانات مقام معظم رهبری در برنامه اقامه نماز جماعت و سخنرانی در جمع فرزندان شاهد – ۳۰/۴/۱۳۷۳)

_ورزش، نشاط بخش و سلامت آفرین

البته مبارزه و تلاش حتماً دشواریهایی دارد. رفتن به کوهنوردی یا ورزش در میدان دو، صبح بیدار شدن، زحمت کشیدن، عرق ریختن، به خود فشار آوردن و خستگی را تحمل کردن دارد؛ که اگر آدم همان وقت را برود در رختخواب بخوابد، هیچکدام از این زحمتها را ندارد؛ اما ببینید نتیجه این دو تا چیست؛ خوابیدن در رختخواب، بیماری زا و ذلت آور است؛ اما رفتن به میدان تلاش، نشاط بخش و سلامت بخش است. همه میدانها همین گونهاست.

ملتی که اهل مبارزه و تلاش است؛ البته راحتی در رختخواب دراز کشیدن و چرت زدن و تنبلی کردن را ندارد؛ اما از بیماریها، آفتها، بدبختیها، ذلتها و خاکسترنشینیها هم نجات پیدا می کند.
(بخشی از بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با برادران سپاه حفاظت ولی امر- ۹/۸/۱۳۷۹)

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × سه =